Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@mst-drill.pl

+48 503 735 917

Odwierty pionowe pod pompę ciepła, studni głębinowej - MST Drill

Znajdź.

Pokaż moduł: Menu mobilne.

Logo serwisu. Logo serwisu.
MST|2024
Drill
Wydajność tuż pod powierzchnią

Nasze przedsiębiorstwo specjalizuje się w wykonywaniu odwiertów pod gruntowe pompy ciepła oraz studnie głębinowe. Wraz z zespołem specjalistów branżowych dokładamy wszelkich starań aby powierzone nam prace zostały należycie wykonane.

Otworowe wymienniki ciepła oraz studnie głębinowe to najlepszy sposób na uniezależnienie się od rosnących cen mediów - z nami to możliwe!

Wydajność tuż pod powierzchnią

Aktualności

Na czym polega ogrzewanie geotermiczne?

Na czym polega ogrzewanie geotermiczne?

Rozmiar tekstu

A

A

A

Wraz z rozwojem technologicznym rosną nasze możliwości w zakresie wykorzystania czystych i odnawialnych źródeł energii. Jedno z nich znajduje się bezpośrednio pod naszymi stopami. Ogrzewanie z ziemi, określane mianem geotermalnego, coraz powszechniej wykorzystuje się w systemach CO oraz CWU. Jego źródłem może być ciepło gorącej wody lub zgromadzone bezpośrednio w gruncie, które pobiera się z wykorzystaniem specjalnej pompy. Jak działa taka instalacja oraz jakie są koszty jej wykonania i późniejszej eksploatacji? W artykule przyglądamy się tym zagadnieniom – zapraszamy do lektury!

Dostępne formy ogrzewania geotermalnego

Najbardziej oczywistym źródłem takiej energii wydają się gorące wody geotermalne i faktycznie jest to rozwiązanie niezwykle efektywne. Jednak niestety jego dostępność jest stosunkowo niska na terenie naszego kraju. Jak wynika z badań geologicznych, najzasobniejsze pod tym kątem są głównie regiony województwa małopolskiego, a szczególnie Podhala – np. w Zakopanem z tego rozwiązania korzysta większość obiektów hotelowych.

Jednak ogrzewania geotermalne to nie tylko źródła gorącej wody. Rozwiązaniem alternatywnym jest bowiem wykorzystanie ciepła zgromadzonego bezpośrednio w ziemi. W naszych warunkach klimatycznych już na głębokości około 10-15 metrów temperatura gruntu jest względnie stała, niezależna od pory roku i warunków atmosferycznych. Ponieważ jest to źródło energii dostępne dla każdego, w dalszej części artykułu skupiamy się właśnie na nim.

Na czym polega ogrzewanie geotermiczne z ziemi?

Aby pozyskać energię zgromadzoną w ziemi, wykorzystuje się gruntowe, geotermalne pompy ciepła. Są one podłączone do instalacji, w której krąży czynnik roboczy powszechnie określany mianem solanki. Przepływając sondami umieszczonymi w głębokich pionowych odwiertach, jest ogrzewany przez grunt, co powoduje jego przejście z ciekłego do lotnego stanu skupienia. Będąc w postaci gazu, jest sprężany, dzięki czemu jego temperatura wzrasta, po czy trafia do wymiennika, gdzie ulega rozprężeniu i oddaje energię cieplną – zasila ona system CO lub CWU w budynku.
Jakie są zalety ogrzewania z ziemi?

Rozwiązanie to cieszy się stale rosnącą popularnością, co wynika z jego licznych zalet. Geotermalna pompa ciepła jest:

- przyjazna środowisku – wykorzystuje czyste i w pełni odnawialne źródło energii,
- niedroga w eksploatacji – choć potrzebuje prądu, tak zużywa go relatywnie niewiele, a do tego może być zasilana z instalacji fotowoltaicznej,
- prosta pod kątem budowy, co przekłada się na niezwykle długą jej żywotność – zwiększa to opłacalność inwestycji w taki system grzewczy.

Jakie są koszty ogrzewania geotermalnego?

Jednoznaczne ich określenie jest niemożliwe, gdyż wpływ na nie ma wiele czynników, w tym m.in. moc pompy ciepła oraz kubatura pomieszczeń, w których wykorzystuje się ogrzewanie geotermalne. Koszty generuje oczywiście także montaż instalacji. Największe wydatki związane są z zakupem samych urządzeń oraz wykonaniem odwiertów pod pionowe sondy. Jednak pamiętaj, że inwestycja ta szybko się zwraca, gdyż późniejsze wydatki związane z eksploatacją takiego systemu są relatywnie niskie!

25

CZE

2024

36

razy

czytano

4/12

mst-drill.pl

MST Drill

Wykorzystując wiedzę i doświadczenie zespołu profesjonalistów przykładamy największych starań do wykonania kompleksowej usługi z zakresu systemów geotermalnych oraz studni głębinowych.

zdjęcie

Formularz kontaktowy

Imię *

Nazwisko *

E-mail *

Telefon

Treść *

Do góry

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie

Dziękujemy

Odwierty pionowe pod pompę ciepła, studni głębinowej - MST Drill

Ukryj moduł.