Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@mst-drill.pl

+48 503 735 917

Odwierty pionowe pod pompę ciepła, studni głębinowej - MST Drill

Znajdź.

Pokaż moduł: Menu mobilne.

Logo serwisu. Logo serwisu.
MST|2024
Drill
Wydajność tuż pod powierzchnią

Nasze przedsiębiorstwo specjalizuje się w wykonywaniu odwiertów pod gruntowe pompy ciepła oraz studnie głębinowe. Wraz z zespołem specjalistów branżowych dokładamy wszelkich starań aby powierzone nam prace zostały należycie wykonane.

Otworowe wymienniki ciepła oraz studnie głębinowe to najlepszy sposób na uniezależnienie się od rosnących cen mediów - z nami to możliwe!

Wydajność tuż pod powierzchnią

Aktualności

Co warto wiedzieć o studniach głębinowych?

Co warto wiedzieć o studniach głębinowych?

Rozmiar tekstu

A

A

A

Własne źródło wody na działce to rozwiązanie, które jest godne polecenia nawet w przypadku posiadania dostępu do sieci wodociągowej. Pozwala uniezależnić się od jej operatora oraz obniżyć koszty wynikające z korzystania z jego usług. Jeśli Ty także chcesz mieć do niego dostęp, zanim zabierzesz się za kopanie studni głębinowej, powinieneś poznać podstawowe informacje na jej temat. Ile kosztuje budowa, czy trzeba mieć na nią pozwolenie oraz jak wygląda eksploatacja takiego źródła wody? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania – zapraszamy do lektury!

Czym jest i z jakich elementów składa się studnia głębinowa?

Przeciętnie ma ona głębokość od 10 do 30 metrów, zależnie od warunków hydrologicznych na danym terenie. Z racji tego studnia głębinowa w ogrodzie musi być wykopana z użyciem specjalistycznego sprzętu – wiertnic. Wodę da się pobierać z niej pompą ręczną, jednak zazwyczaj wykorzystuje się do tego jej elektryczny odpowiednik. W przypadku głębokości do 8 metrów wystarczy zewnętrzne urządzenie pompujące (zestaw hydroforowy). Powyżej tej granicy stosuje się już pompy głębinowe.

Jak z technicznego punktu widzenia zbudowana jest studnia głębinowa? Schemat takiej instalacji może być odmienny dla każdego przypadku, jednak zawsze wyróżnia się w nim:

- stalową rurę sięgającą do źródła wody pod ziemią, wewnątrz której poprowadzony jest przewód wodny,
- żwirową obsypkę na dnie wraz z filtrem,
- głowicę – jest szczelną pokrywą wlotu rury.

Czy trzeba mieć pozwolenie na kopanie studni głębinowej?

Realizację takiej inwestycji wystarczy jedynie zgłosić w lokalnym urzędzie w przypadku, gdy szacowana wydajność źródła wody wynosi poniżej 50 m3 na godzinę. Jeśli natomiast będzie to wydajniejsza studnia głębinowa, pozwolenie budowlane jest wymagane do jej wykonania. Oprócz tego konieczne może być uzyskanie zezwolenia wodnoprawnego – obowiązek ten dotyczy odwiertów na głębokość powyżej 30 metrów. Pamiętaj również o tym, że przed rozpoczęciem prac należy zlecić wykonanie stosownych badań hydrologicznych.

Istotna jest również lokalizacja studni głębinowej, która zgodnie z przepisami musi znajdować się minimum:

- 30 m od budynków, zbiorników na szambo oraz rur kanalizacyjnych,
- 5 m od granicy danej działki,
- 7,5 m od rowów na wodę deszczową.

Jaki jest koszt budowy i eksploatacji studni głębinowej?

Pierwszy wydatek związany będzie z wykonaniem odwiertu. Za taką usługę przeciętnie płaci się od około 150 do 300 zł za każdy metr wiercenia. Oprócz tego obliczając orientacyjny koszt studni głębinowej, uwzględnij zakup pompy elektrycznej. Jej cena uzależniona jest m.in. od rodzaju oraz mocy, ale przeciętnie waha się ona w granicach 2000 zł. Do tego należy dodać konieczność zaopatrzenia się we wszystkie podstawowe elementy do budowy instalacji. W efekcie cała inwestycja zwykle zamyka się w kwocie kilku tysięcy złotych.

Z punktu widzenia eksploatacji, koszt użytkowania przydomowego źródła wody ogranicza się w zasadzie jedynie do zużycia energii elektrycznej przez pompę. Należy dodać do tego opłatę za czyszczenie studni głębinowej, które zaleca się przeprowadzić przynajmniej raz w roku.

25

CZE

2024

45

razy

czytano

3/12

mst-drill.pl

MST Drill

Wykorzystując wiedzę i doświadczenie zespołu profesjonalistów przykładamy największych starań do wykonania kompleksowej usługi z zakresu systemów geotermalnych oraz studni głębinowych.

zdjęcie

Formularz kontaktowy

Imię *

Nazwisko *

E-mail *

Telefon

Treść *

Do góry

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie

Dziękujemy

Odwierty pionowe pod pompę ciepła, studni głębinowej - MST Drill

Ukryj moduł.